Birmingham, İngiltere

Birmingham İngiltere’nin ikinci büyük şehri ve yabancılar tarafından en fazla ziyaret edilen üçüncü şehri olunca mutlaka ziyaret edilmesi gereken turistik bir şehir izlenimi veriyor. Ancak yarattığı yüksek beklenti ziyaretçilerinde hayal kırıklığına sebep oluyor. Gerek gezip görmek için gidenlerin gerekse Birmingham’da yaşayanların çoğunlukla ortak bir yorumları var : Sıkıcı bir şehir.

Birmingham-İngiltere-şehir-görünümü
Birmingham şehir görünümü, İngiltere

Birmingham eski bir sanayi şehri. Afrika ülkelerinden, Pakistan ve Hindistan’dan çok göç almış bir işçi şehri. Durum böyle olunca bu yapının şehrin genel dokusuna, mimarisine, yaşam tarzına yansıması kaçınılmaz oluyor. 

Bunun farkında olmalılar ki “Paradise Birmingham” isimli bir şehir yenileme ve güzelleştirme programı başlatmışlar. Uzun soluklu olan bu proje kapsamında turistik merkezlerden başlayarak yenileme yapıyorlar ve şehri modernize ediyorlar. Birmingham’a gidecekseniz ve programınızda mutlaka görmek istediğiniz bir yer varsa öncelikle “Paradise Birmingham” sitesinden oranın şu anda inşaat halinde olup olmadığını öğrenmenizi öneririm. 

Bu durumda Birmingham’ın neden yabancılar tarafından en fazla ziyaret edilen üçüncü şehir olduğu sorusu akla takılıyor. Bunun sebebi turistik ziyaretlerden daha çok gerek üniversite eğitimi, gerek dil eğitimi, gerekse iş seyahatleri için gidenlerden dolayı olabilir.

Fakat her ne sebepten dolayı gidiyor olursak olalım beklentilerimizi düşük tuttuğumuz sürece Birmingham’da keyifle vakit geçireceğimiz birçok yer ve aktivite var. Şimdi biraz daha Birmingham’ı tanıyalım.

Öncelikle Birmingham İngiltere’nin neresinde derseniz, lokasyon olarak İngiltere’nin orta batısında yer alır. Londra’dan trenle bir buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Ayrıca Türk Hava Yolları’nın Birmingham’a direk uçuşu da var.

Birmingham’da Gezilecek Yerler

Birmingham Kanalı

İngiltere’nin orta batı bölgesi kömür madenlerinin çok olduğu bir bölge. Birmingham 1760-1850 yıllarında sanayi devriminin merkez şehri durumunda. 1767’de Birmingham’lı iş adamları madenlerden çıkan kömürün şehirler arası taşımasında kullanılmak üzere bir su kanalı projesi geliştiriyorlar. Proje 1768’de parlamento tarafından onaylanıyor ve yapımı başlıyor. Madenlerin olduğu bölgeleri dolaşarak Birmingham’dan Walverhampton’a kadar giden bu kanalın İngiltere’deki diğer kanal sistemleri ile de bağlantıları var.

Birmingham’da kanal turlarına katılabilir ve bu tarihi ticaret yolunu deneyimleyebilirsiniz.

Birmingham-İngiltere-su-kanalı
Birmingham su kanalları, İngiltere

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi

1885 yılında açılmış olan Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi’nin Chamberlain Meydanı’ndaki tarihi binası şehrin sembol binalarındandır. Müzede bulunan kırktan fazla galeride birçok sanat eseri ile tarihi eser sergilenmektedir.

Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi Çarşamba ve Perşembe günleri ziyarete kapalı. 

Müzede birçok etkinlikler düzenlenmektedir. Birmingham’da bulunduğunuz zaman içinde bu etkinliklere katılmak isterseniz müzenin internet sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Birmingham-İngiltere-müze-sanat-galerisi
Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi

Thinktank, Birmingham Bilim Müzesi

Millennium Point’de bulunan Thinktank ailecek keyif alınacak ödüllü bir bilim müzesi. Birmingham Bilim Müzesi buharlı motorlardan konuşan robotlara kadar birçok bilim ve teknoloji alanında deneyim sunuyor. Thinktank’ta ayrıca bir planetaryum mevcut.

Birmingham Bilim Müzesi Thinktank’ı hafta içi hergün ziyaret edebilirsiniz. Haftasonunda kapalı oluyor.

Hem çocuklar hem büyükler için birçok etkinliğin bulunduğu Thinktank Birmingham Bilim Müzesi hakkında internet sitesini inceleyebilir, etkinlikleri ve fiyatları bulabilirsiniz.

Birmingham Botanik Bahçeleri

Yeşili ve doğayı seviyorsanız keyifli bir zaman geçirebileceğiniz bir adres Birmingham Botanik Bahçeleri. Büyükler kadar çocuklara da hitap eden Birmingham Botanik Bahçeleri 6.1 hektar üzerine yayılmış yemyeşil bir alan.

Birmingham Botanik Bahçelerinde ayrıca tropik, alt tropik, Akdeniz ve kurak iklim bitkilerinin yer aldığı dört sera bulunuyor.

İsterseniz rehberli turlara da katılabileceğiniz Birmingham Botanik Bahçeleri ile ilgili detaylı bilgiyi, etkinlik programlarını ve fiyatları buradan bulabilirsiniz.

Birmingham botanik bahçeleri, İngiltere

Birmingham National See Life Center, Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi

Birmingham deniz kenarında olmadığı için burada bir deniz yaşamı merkezinin bulunması tuhaf geliyor. Ama yapmışlar ve burası Birmingham’ın en fazla turist çeken yerlerinden biri olmuş.

Ailecek zaman geçirilebilecek bir diğer adres olan Birmingham National See Life Center esasen bir akvaryum. Birçok deniz canlısını yakından görebilir ve deniz yaşamı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Her gün ziyaret edebileceğiniz Birmingham Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilir, fiyatları öğrenebilirsiniz.

Birmingham Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi, İngiltere

Jewellery Quarter

Jewellery Quarter yani Kuyumcular Mahallesi’nde ikiyüzden fazla mücevherat atölyesi ve mücevher dükkanı var. Bu tarihi alanda Britanya mücevheratının %40 ı üretiliyor. 

Tarihi Jewellery Quarter bölgesinde içinde tarihi bir kuyumcu atölyesini de barındıran Jewellery Quarter Müzesi bulunuyor. 

Aynı bölgede ayrıca Dolmakalem Müzesi’de var. İlgi alanınızdaysa gezmek için ilginç bir müze.

Bölge hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Birmingham Jewellery Quarter, İngiltere

Town Hall

Victoria meydanında bulunan Town Hall aslında bir konser binasıdır. 1834 yılından beri kullanılmaktadır. Birmingham Senfoni Orkestrası’na da ev sahipliği yapan bu tarihi binada birçok konser programları düzenlenmektedir. Müzik severseniz Town Hall’daki programları buradan takip edebilirsiniz.

Birmingham Town Hall, İngiltere

Birmingham’da Nerede Kalınır?

Birmingam şehir merkezinde ve yakın çevrede konaklama için birçok otel bulunmaktadır. Yola çıkmadan önce booking.com‘dan isteklerinize uygun oteli bulabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

You may also like...

1 Response

  1. 05/06/2020

    […] ile sınırlı değil. Turistlerin çok rağbet ettiği şehirleri olan Manchester, Liverpool, Birmingham, Oxford ve diğerleri tarihi dokuları ile sizleri […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir