Gittiğinize Değecek – Dünyada En Çok Turist Çeken 10 Büyüleyici Ülke

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre en çok turist çeken ülkeler sıralamasında ilk ona giren bu ülkeler hangileri ve neden görülmeye değerler? Gelin birlikte keşfedelim.

1-Fransa

Fransa-Paris-Eyfel-kulesi-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Eyfel Kulesi, Paris

Fransa uzun zamandır en çok turist çeken ülkeler sıralamasında birinci sırada yer alıyor. Ülkenin tarihi, kültürü, mutfağı ve coğrafi çeşitliliği Fransa’yı gezi severlerin mutlaka görmek gereken yerler listesine koyuyor.

Fransa hem Akdeniz’de hem de Atlantik Okyanusu’nda uzun kıyıları olan bir ülke. Avrupa’nın batı kenarı. Bir yandan İtalya ve İspanya’nın komşusu, diğer yandan İngiltere’ye bir tünel kadar yakın. 

Romatizmin şehri olarak bilinen Paris en çok görülmek istenen başkentlerden biri. Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Versaille Sarayı, Louvre Müzesi, Disneyland gibi bir çok cazibe merkeziyle gezi severlere hitap ediyor.

Şarap denince akla gelen isim olan Bordeaux geniş üzüm bağları, şarap üretim merkezleri ve ünlü Fransız yemekleriyle birleşince gidip tatmak isteği doğuruyor.

Akdeniz sahiline yayılmış Fransız Rivierası güneş, deniz, kum severlere güzel tatil imkanları sunuyor. Kış tatilini severim diyenler için de Fransız Alpleri ya da Pireneler’deki kayak merkezleri ziyaretçilerini bekliyor.

2-İspanya

İspanya-bayrağı-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
İspanya Bayrağı

Turistlerin en fazla gittiği ülkelerden ikincisi İspanya’dır. Coğrafi ve kültürel çeşitliliğinin çok olması sayesinde birçok insan İspanya’da aradığını bulabiliyor. Bu durum da İspanya’nın neden bu kadar çok turist çektiğini açıklıyor.

İber yarımadasında bulunan İspanya bir Akdeniz ülkesi. Akdeniz insanının sıcaklığı ve yaşam tarzı burada da kendini gösteriyor. Eğlence, festivaller, Flamenko ve tabii ki yeme içme olmazsa olmazlardan.

Güneş, deniz, kum, eğlence güzel ama İspanya asıl tarih kokan bir ülke. UNESCO dünya mirasları listesinde en fazla yere sahip olan üçüncü ülke. İlk ikisi ne diye soracak olursanız, ilki İtalya ikincisi ise Çin.

İspanya’nın başkenti Madrid müzeleri, ilginç mimarisi, gurme yemekleri ve gece yaşamı ile davetkar. 

Modern mimari ve canlı bir kültürel yaşam, aynı zamanda da güzel plajlar isterseniz Barselona bu alternatifleri sunuyor.

Dünyaca ünlü Guggenheim Müzesini görmek isterseniz Bilbao’ya, Paella’yı keşfedildiği yerde tadayım derseniz Valensiya’ya gidebilirsiniz.

İlla ki tarih diyorsanız 4000 yıllık tarihi ile Batı Avrupa’nın en eski şehri olan Cadiz’i planlarınıza dahil edebilirsiniz.

Romantik bir balayı ya da tatil yapmak isteyenleri ise ünlü İbiza Adası ve Kanarya Adaları bekliyor.

3-Amerika Birleşik Devletleri

ABD-Amerika-Birleşik-Devletleri-New-York-özgürlük-heykeli-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Özgürlük Heykeli, New York, ABD

Hollywood filmleri sayesinde belki de kendi ülkemiz dışında en fazla tanıdığımız ülke Amerika Birleşik Devletleri. Bu tabii dünyadaki bütün ülkeler için geçerli. Rüyalar ülkesi… Sonucunda da gerek yaşam ve eğitim, gerekse turizm olarak dünya halklarını kendine çekiyor. En çok turist çeken ülkeler sıralamasında üçüncü sıraya yerleşiyor. 

En fazla turistin ziyaret ettiği ülkelerin ortak bir özelliği var aslında. Çeşitlilik… Bir ülke coğrafi, tarihi ve kültürel açıdan ne kadar farklı bileşenleri içinde barındırıyorsa o kadar geniş kitlelerin ilgi alanına giriyor.

Amerika Birleşik Devletleri de özellikle coğrafi ve kültürel çeşitlilik konusunda çok cömert. Bir tarafı Atlantik Okyanusu diğer tarafı Pasifik Okyanusu olan bu büyük ülkenin doğusu ile batısı arasındaki saat farkı 3 saat. Bu kadar geniş bir alana yayılınca çölden buzula her nevi doğal oluşumu bulabiliyorsunuz. Tabii gezi severler için de bir sürü fırsat demek bu.

Turistik amaçla gidenlerin belki en fazla merak ettiği ve gezi programına almak isteyeceği büyük ve ünlü şehirler şunlar: New York, San Francisco, Washington DC, Las Vegas ve de Hollywood denince hemen akla gelen Los Angeles.

Şehir değil doğa diyorsak Büyük Kanyon, Niagara Şelalesi, Yosemite Milli Parkı ilk akla gelen isimler.

Ülke büyük, yapılacak şey çok ve zaman da kısıtlı olunca en iyisi gitmeden önce sağlam bir araştırma ve planlama yapmak olacaktır.

4-Çin

Çin-Seddi-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Çin Seddi, Çin

Amerika Birleşik Devletleri kadar büyük bir alana sahip olan Çin, dünyada en fazla turist çeken ülkeler sıralamasında dördüncü sırada. 2020 verilerine göre dünyanın en kalabalık ülkesi. 

Çin, gizemli uzakdoğunun en ilgi çekici yerlerinden biri. Kadim tarihi, kültürü, yaşam biçimi özellikle biz batılılar için çok merak uyandırıcı. Buradan bakınca uzak doğu bambaşka bir dünya. Bu başkalığı keşfetme isteği belki de Çin’in bu kadar çok ziyaretçi çekmesinin önemli nedenlerinden biri.

Tabii ki Çin’e gidenlerin ciddi bir çoğunluğunu da iş için gidenler oluşturuyor. Çünkü Çin son yılların yükselen ekonomisi olarak sağladığı ucuz işgücü ile üretim yapmak ya da ürün satın almak isteyenlerin de sıklıkla gittikleri bir ülke.

Pekin Çin’in başkenti olarak en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri. Pekin’de bulunan Kayıp Şehir ise turistlerin olmazsa olmaz duraklarından.

Ticaretin merkezi Şangay, kanalları ve bahçeleriyle ünlü Suzhou çok tercih edilen şehirler.

Çin tarihini yakından yaşayabileceğiniz Çin’in en eski başkenti Xi’an, dünyaca ünlü Terracotta Ordusu’na da ev sahipliği yapıyor.

Dev pandaların evi Chengdu şehri, Uzun Nehir, Sarı Dağlar ve elbette olmazsa olmaz Çin Seddi meraklılarını Çin’e bekliyor.

5-İtalya

İtalya-havadan-görünüş-harita-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
İtalya havadan görünüm

Coğrafya dersinde ülkeleri öğrenirken İtalya hep “çizme” diye tanımlanırdı. Akdeniz’de yer alan uzun bir yarımada olan İtalya gerçekten de bu görüntüde. Ülkemiz gibi İtalya’nın da üç tarafı denizlerle çevrili. Doğusunu Adriyatik Denizi, batısını Tiren Denizi, güneyini ise İyon Denizi kaplıyor. Kuzey sınırını ise ünlü Alp dağları oluşturuyor. Tabii bir de en ünlüsü ve büyüğü Sicilya Adası olmak üzere küçüklü büyüklü adaları var.

Günümüz medeniyetine büyük katkıları olan Roma İmparatorluğu, Katolik Hristiyanlığın merkezi Vatikan, modern çağı başlatan Rönesans hep bu topraklar üzerinde hayat bulmuş. İtalya UNESCO dünya mirasları listesinde en fazla yere sahip olan ülke.

Tarih, kültür ve sanatın merkezi olan İtalya’nın neden bu kadar çok ziyaretçisi olduğunu anlamak zor değil. Hele bir de Akdeniz’in canlılığı, üç tarafına yayılmış sahilleri ve ünlü muftağıyla birleşince İtalya dünyada en fazla turist çeken beşinci ülke oluyor.

Vatikan’ın da içinde yer aldığı Roma tam anlamıyla tarihi bir şehir. Kolezyum, Pantheon, Trevi Çeşmesi derken gezmekle bitirmenin zor olduğu bir yer İtalya’nın başkenti Roma. 

Üzüm bağları ve harika doğası ile ünlü Toscana bölgesi görülmeye değer. Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa ise Rönesans’ın doğduğu yer. Sanat, tarih, doku… ne ararsan.

Kanalları ve gondollarıyla ünlü Venedik, ünlü Como Gölü’nü de içinde barındıran Göller Bölgesi, modanın başkenti Milano meraklıları için mutlaka görülmek istenen yerler.

Vezüv yanardağının patlaması sonucu harabeye dönmüş olan Pompeii kenti UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde.

Aktif bir volkan olarak adını sıkça duyduğumuz Etna Yanardağı’nın yer aldığı Sicilya Adası ise kendine özgü kültürüyle bir diğer cazibe merkezi.

6-Türkiye

Türkiye-Antalya-Konyaaltı-Sahili-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Konyaaltı Sahili, Antalya, Türkiye

Güzel ülkemizin bu raporda 6. sırada olması gurur verici.

Türkiye, medeniyetlerin beşiği. Doğu ile batının kesişme noktası. Bir kültür mozaiği.

Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanısıra coğrafi çeşitliliği çok çekici meraklıları için. Üç tarafı denizlerle çevrili güzel bir yarımada olan Türkiye’nin özellikle sıcak Akdeniz iklimi güneş deniz kum tatili yapmak isteyen milyonlarca turist için çok özel. Bunlara bir de kaliteli tesisleri, sıcakkanlı insanları ve eşsiz mutfağı eklenince Türkiye dünyada en fazla turist çeken 6. ülke oluyor.

Tek şehir, iki kıta… İstanbul Boğazı Asya ve Avrupa kıtalarını birbirinden ayıran bir kavşak. Kadim tarihi ile İstanbul gizemli ve güzel bir şehir. Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının başkenti. Sadece tarih değil, canlı bir ticari ve kültürel hayatın da olduğu bir şehir İstanbul. 

Başta Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayı olmak üzere birçok saray, Sultanahmet Meydanı, dünyaca ünlü Ayasofya gezilebilecek tarihi mekanlardan birkaçı. Kız Kulesi, İstiklal Caddesi, Haliç… Müzeler, sanat galerileri, sanatsal etkinlikler… Say say bitmez gezilip görülecek yerleri İstanbul’un.

Türkiye elbette sadece İstanbul ile sınırlı değil. Peri bacalarıyla ünlü Kapadokya bölgesi, Truva, beyaz travertenleyiyle Pamukkale, Efes antik kenti mutlaka görülmek istenen adresler.

Karadeniz’in yemyeşil yaylaları, Doğu Anadolu’nun karlarla kaplı güzellikleri, Güneydoğu Anadolu’nun harika doğası ve tarihi meraklılarına harika zamanlar vadediyor.

Ege ve Akdeniz.. Hem tarih, hem doğa. Tatil yapmanın o rahatlatıcı etkisini hissedeceğiniz sımsıcak koylar.

Cumhuriyet’in ilan edildiği başkent Ankara, bozkırın ortasında bir turizm merkezi Eskişehir, kim olursan ol yine gel diyen Mevlana’nın şehri Konya ve daha niceleriyle İç Anadolu’nun cazibesini de unutmamalı.

7-Meksika

Meksika-yemek-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Meksika mutfağı

Meksika’yı ve Meksikalı’ları en çok kovboy filmlerinden biliriz. Bir de çok acı biberleri ve yemekleriyle. Ama elbette Meksika bu kadarla sınırlı değil ki dünyada en fazla turist çeken ülkeler sıralamasında yedinci sırada yer alıyor.

Akdeniz ikliminden tropik çöl iklimine kadar geniş bir iklimsel ve de coğrafi çeşitliliği var Meksika’nın.

Aztek ve Maya kültürleriyle harmanlanmış zengin tarihi ile de bambaşka bir dünyanın kapılarını açıyor ziyaretçilerine. Yukatan yarımadasındaki antik Maya kenti Chichen Itza UNESCO dünya mirasları listesinde ve dünyanın yeni yedi harikasından biri. Eğer başkent Mexico City’ye gidiyorsanız  yakınlardaki Teotihuacan Piramitleri’ni gezebilirsiniz.

Rahatlatıcı bir tatil yapmak isterseniz  altın kumu ve sıcak denizi ile Acapulco ya da dünyanın en popüler plajlarından birine sahip olan Cancun sizleri bekliyor.

Doğa meraklısıysanız Sumidero Kanyonu ve Copper Kanyonu’nda doğa yürüyüşleri yapabilir ve farklı bir atmosferin tadını çıkartabilirsiniz.

8-Almanya

Almanya-Köln-Şehri-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Köln, Almanya

Gelişmiş bir sanayi ülkesi olan Almanya dünyada en fazla turist çeken sekizinci ülke. Almanya aslında sıralamada kendinden önde bulunan ülkeleri çekici kılan çoğu özelliğe sahip değil. Güneş, deniz, kum tatili yapmak için akla gelecek belki son yer. Büyük bir coğrafi çeşitliliği de yok. Böyle olunca neden sekizinci sırada olduğu sorusu merak uyandırıyor.

Bu istatistiğe turistik amaçlı gidenlerin yanısıra iş için giden yabancılar da dahil. Almanya gelişmiş sanayisinin de etkisiyle hemen her sektörde dünya çapında dev fuarlara ev sahipliği yapıyor. Bu fuarlar tüm dünyadan hem ürünlerini sergilemek isteyenleri hem de sektörü yakından takip etmek isteyen iş dünyasını çekiyor. Bir çok şehrinde bulunan fuar alanları ardı ardına farklı sektörlere kapılarını açıyor. Çoğunlukla fuar günlerinde otellerde yer bulmak imkansız.

Tabii ki Almanya’ya sadece iş için gidilmiyor. Almaya tarihi dokusunu çok güzel korumuş ülkelerden biri. Hangi şehre, kasabaya hatta köye gitseniz yaşayan bu tarihi dokuyu görüyorsunuz. Tarihi meydanlar, binalar, katedrallerin yanısıra hemen her konuda bir müze de bulmak mümkün. Hangi şehrine giderseniz gidin keyifle gezip güzel zaman geçireceğiniz bir ülke Almanya.

Doğu ve Batı Almanya’yı birbirinden ayırmış ve 1987’de yıkılmış olan ünlü Berlin Duvarı’nın da bulunduğu başkent Berlin canlı bir sanatsal, kültürel ve gece hayatına sahip. Köln, Stuttgart, Münih, Hamburg da keyifle gezebileceğiniz birçok şehirden bazıları. 

9-Tayland

Tayland-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Wat Arun, Bangkok, Tayland

Pasifik Okyanusu’na uzanmış Güneydoğu Asya’nın egzotik ülkesi Tayland. Yemyeşil ormanlar, berrak mavi denizler, takımadalar, altın renkli kumsallar. 

Siyam Krallığı deyince hatırlayacağımız Tayland, güney asya ülkelerinin kültürlerinden etkilenmiş bir mozaik. Budist inancı ile harmanlanmış uzakdoğu mimarisinin harika örneklerini barındırıyor. 

Ama Tayland’ı dünyada en fazla turist çeken dokuzuncu ülke konumuna getiren asıl yer başkent Bangkok. Bangkok dünyada en fazla turist çeken ilk üç şehirden biri.

Büyük bir şehir olan Bangkok herkese hitap edebiliyor. Kraliyet ve Hükümet konağı olan Büyük Saray ziyaretçilere açık.

Budist kültürünü merak ediyorsanız “wat”lar olarak bilinen Budist tapınaklarını gezebilirsiniz. Bangkok bu açıdan da bir çok alternatif sunuyor. Zümrüt Buda tapınağı olarak bilinen Wat Phra Kaev Tayland’daki en kutsal Budist tapınağı ve Büyük Saray yerleşkesinde bulunuyor.

Bangkok’un en çok turist çeken Budist tapınağı Mermer Tapınak olarak da bilinen Wat Benchamabophit Dusitvanaram. Aynı şekilde adını Hindu Tanrısı Aruna’dan almış olan Wat Arun Budist tapınağı da çok ilgi çekiyor.

Tarihe meraklıysanız Siyam Krallığı’nın başkenti Antik Şehir Ayutthaya ilginizi çekecektir. Bu tarihi şehir parkı UNESCO dünya mirasları listesinde. Bu dönemden beri süregelen Khon dans gösterisini de izleyebilirsiniz.

Rahatlatıcı bir deniz güneş kum tatili yapmak isterseniz güneyde Andaman Denizi size bir çok alternatif sunuyor. Tayland’ın en çok turist çeken yerlerinden biri  Phi Phi takımadaları. Ya da teknelerle ulaşılan Railey kumsalı.

Doğal ortamda gezinti yapmak isterseniz takımadaları içeren bir deniz milli parkı olan Mu Ko Chang Milli Parkı’nda deniz gezintisi yapabilirsiniz. Deniz yeter derseniz Khao Sok Milli Parkı’nda gölde yada ormanda harika doğanın tadını çıkartabilirsiniz.

10-Birleşik Krallık

Westminster-Sarayı-Köprüsü-Bigben-Londra-Birleşik-Krallık-Dünyada-en-çok-turist çeken-ülke
Westminster Sarayı, Big Ben ve Westminster Köprüsü, Londra, Birleşik Krallık

Kraliyet deyince herhalde aklımıza ilk gelen ülkedir Birleşik Krallık. Dünya tarihinde önemli izler bırakmış ve geçmişte üzerinde güneş batmayan olarak tanımlanmış olan bir imparatorluk. Bugünün en popüler Kraliyet Ailesi.

Dünyada en fazla turist çeken onuncu ülke olan Birleşik Krallık İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşuyor. İngiltere, İskoçya ve Galler’in yer aldığı büyük adaya Büyük Britanya deniliyor. Gezi severler en çok İngiltere ve İskoçya’yı tercih ediyor.

İngiltere‘nin başkenti Londra dünyanın en çok ziyaret edilen başkenti. Sarayları, ikonik binaları, kültür ve sanat hayatıyla turistler için tam bir cazibe merkezi.

İngiltere elbette Londra ile sınırlı değil. Turistlerin çok rağbet ettiği şehirleri olan Manchester, Liverpool, Birmingham, Oxford ve diğerleri tarihi dokuları ile sizleri bekliyor.

Birleşik Krallığın ikinci büyük ülkesi olan İskoçya adanın kuzeyinde yer alıyor. Mimari yapısı ve doğasıyla masal diyarlarını andıran İskoçya ve başkenti Edinburgh ziyaretçilerinde unutulmaz izler bırakıyor.

Çok popüler olmasalar da Galler’in başkenti Cardiff ile Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’da gezebileceğiniz güzel şehirler.

Birleşik Krallık’ta sadece şehirler yok. Sırrı hala çözülememiş olan Stonehenge, Bath’da bulunan Roma hamamları, kırsal bölgeler meraklıları için çok çekici.

Kaynak : T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019 Turizm İstatistikleri Raporu sayfa 31-36

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir