İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere’ye gitmek üzere yola çıkarken gezimizin amacı, kimlerle gideceğimiz, ne kadar kalacağımız ve hatta ne zaman gideceğimiz seyahat planlaması için çok önemlidir. Bu detayları İngiltere şehirleri hakkındaki detaylı yazılarımızda bulabilirsiniz. Ancak her ne amaçla ya da kimlerle giderseniz gidin İngiltere hakkında mutlaka bilmeniz geren pratik bilgiler vardır.

Bu yazı, İngiltere hakkında bilinmesi gereken pratik bilgiler ve İngiltere’nin en fazla ziyaret edilen şehirlerinin ziyaretçi çeken özellikleri hakkındadır.

İngiltere-Londra-Bigben-westminster-köprüsü-thames-nehri
Westminster Sarayı, Big Ben ve Westminster Köprüsü, Londra, İngiltere

İngiltere Hakkında Bilinmesi Gereken Pratik Bilgiler

İngiltere’de Trafik Yönü

İngiltere’de trafik yönü bizimkinin tam tersidir. Trafik yolun solundan akar. Bu sebepten şoför koltuğu aracın solunda değil sağındadır. Hem araçta sürücü pozisyonunun değişmesi hem de ters yolda gidiyormuş hissi İngiltere’de araba sürmeyi bizim için zorlaştırır. İngiltere’de birkaç gün geçireceğim en iyisi araba kiralayayım gibi bir düşünceniz varsa tekrar düşünün derim.

İngiltere’de Elektrik Prizleri

İngiltere’de elektrik prizlerinin üç tane dikdörtgen şekilli girişi vardır. Yani yanınızda götüreceğiniz telefon, bilgisayar şarj cihazlarınızın ve diğer elektrikli aletlerinizin fişlerindeki iki tane yuvarlak girişi takacağınız bir prizi büyük olasılıkla bulamazsınız. Bu nedenle yola çıkmadan önce bir adaptör alırsanız iyi olur. 

İngiltere ile Saat Farkı

İngiltere ile aramızda yaz saati uygulamasında iki saat, kış saati uygulamasında üç saat fark vardır. Yaz saatine Mart ayının son Pazar günü, kış saati uygulamasına da Ekim ayının son Pazar günü geçerler.

Diyelim ki bir güzel bir Temmuz gününde yola çıkıyorsunuz. Sabah 9:00 gibi İstanbul’dan uçar ve yaklaşık dört buçuk saatlik bir uçuştan sonra İngiltere saatiyle 11:30 gibi Londra’da olursunuz. Günden zaman kazandınız.

İngiltere’de Alışverişlerden Vergi İadesi Almak

İngiltere’de yaptığınız alışverişlerin bir kısmından vergi iadesi alabilirsiniz. Bu uygulama Avrupa Birliği dışından gelen ve İngiltere’de üç aydan daha kısa süre kalanlar için geçerlidir.

Tax free olarak da bilinen bu vergisiz alışveriş hakkında detaylı bilgi edinmek için Vergisiz Alışveriş : Yurtdışında yapılan alışverişlerde vergi iadesi almak başlıklı yazıyı okuyabilirsiniz.

İngiltere’de Tren Biletleri : “BritRail Pass”

İngiltere’yi trenle gezmek veya planladığınız yerlere trenle gitmek istiyorsunuz. Ama tüm seyahat rotanızı belirlemek, önceden tren tarifelerini öğrenmek, biletleri almak… Bir sürü iş. Peki ya gezinizin ortasındayken fikir değiştirirseniz ve olduğunuz yerde bir gün daha kalmak isterseniz? Bütün o önden yapılmış planlar ve tren biletleri size bu esnekliği tanımayacak. Ama bunun bir çözümü var.

İngiltere’ye gitmeden önce “BritRail Pass” almak. Gitmek istediğiniz yerlere bağlı olarak farklı seçenekleri var ve üç gün ila bir ay arasında değişen süreler için alabiliyorsunuz. Size sınırsız tren seyahati imkanı veriyor ve biletinizi trende alıyorsunuz. Yani istediğiniz yere istediğiniz zaman gidiyorsunuz ve bunun için önden planlama yapmanıza gerek yok. Dahası havaalanından trenle transfer yapılan yerlerde de aynı kartı kullanabiliyorsunuz.

Eğer seyahatiniz boyunca birçok tren yolculuğu yapmayı planlıyorsanız “BritRail Pass” en ekonomik çözümü sağlıyor. Bu kartı İngiltere’ye gittikten sonra alamıyorsunuz. Şartı, gelmeden önce almak ve son altı aydır İngiltere’de yaşamıyor olmak.

İngiltere’nin En Fazla Ziyaret Edilen Şehirleri

İngiltere’ye gidiyorsak elbette seyahat süremiz elverdiğince en fazla yeri görmek, en fazla deneyimi yaşamak isteriz. Görmek ve deneyimlemek istediklerimiz ilgi alanlarımıza göre değişkenlik gösterir. Kimimiz tanınmış turistik merkezleri, kimimiz müzeleri, kimimiz festivalleri, kimimiz sanatsal etkinlikleri görmek, kimimiz de futbol maçı izlemek isteriz. Bunların bazıları için gitmeden önce bilet almanız, tur ayarlamanız, yer ayırtmanız gerekebilir. VisitBritain sitesinden programları inceleyebilir ve biletlerinizi alabilirsiniz.

İngiltere, Birleşik Krallık’ın bir parçasıdır. Britanya adasında İngiltere, İskoçya ve Galler bulunur. İngiltere’ye gittiğiniz zaman eğer yeterli vaktiniz varsa İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda ve hatta İrlanda’yı da aynı vize ile gezebilirsiniz.

İngiltere’yi gezerken zamanı iyi kullanabilmek için gezi rotasını birbirine yakın yerleşimleri takip ederek yapabilirsiniz. İngiltere’nin yabancılar tarafından en çok ziyaret edilen şehirleri şunlardır:

Londra – Başkent, Birleşik Krallığın Merkezi 

Londra, İngiltere’ye gelen yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği, İngiltere’nin en popüler şehridir. Birleşik Krallığın merkezi olarak Kraliçe ve Kraliyet ailesinin yaşadığı şehir olarak çok ilgi çekmektedir. Londra kültür, sanat, alışveriş, tarihi doku ve ikonik yerler açısından dünyadaki en önemli merkezlerden biridir.

Bugün Parlamento binası olarak kullanılan Westminster Sarayı’nı da içine alan bölge, Londra Kulesi, Greenwich Gözlemevi’nin içinde bulunduğu Maritime Greenwich ve Kev Kraliyet Botanik Bahçeleri UNESCO dünya mirasları listesinde yer alır.

Müzeleri, sanat galerileri, tiyatroları, müzikalleri ile sadece gündüzleri değil akşamları da harika vakit geçirebileceğiniz sürekli yaşayan bir şehirdir Londra.

Manchester – Kuzey İngiltere

Kuzeyde yer alan Manchester İngiltere’nin en çok ziyaret edilen ikinci şehridir.

Manchester denince akla gelen iki ünlü futbol takımı var: Manchester United ve Manchester City. Bir futbol meraklısıysanız Manchester tam size göre. Bu takımların stadyum turlarını programınıza dahil edebilirsiniz.

Elbette Manchester sadece futbolla sınırlı bir şehir değil. Müzeler, sanatsal etkinlikler, alışveriş ve festivaller de yapılacak bir çok şeyin arasında.

Liverpool – Kuzey İngiltere

Futbol için Manchester’a gelmişken trenle 40 dakika mesafedeki bir diğer futbol şehri Liverpool’a da gitmeden olmaz.

İngiltere’nin en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Liverpool aynı zamanda müziğin de şehridir.  Unutulmaz The Beatles grubu buradan çıkmıştır.

2008 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiş olan Liverpool katedralleri, müzeleri ve sanat galerileri ile ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatan bir şehirdir.

Birmingham – Orta İngiltere

İngiltere’nin ikinci büyük şehri olan Birmingham yabancılar tarafından en fazla ziyaret edilen üçüncü şehridir.

Victoria döneminde “dünyanın atölyesi” olarak anılan Birmingham bir sanayi şehridir. Ziyaretçilerinin çoğunlukla sıkıcı olarak tanımladıkları Birmingham beklentilerinizi düşük tutarsanız keyifli zaman geçirebileceğiniz birçok seçenek sunmaktadır.

Birmingam’da Town Hall’da konserlere katılabilir, Jewellery Quarter’da (kuyumcular mahallesi) mücevherat atölyesini de barındıran Jewellery Quarter Müzesini gezebilirsiniz.

Müzeler olmazsa olmaz diyorsak Birmingham Müzesi ve Sanat Galerisi, Thinktank Birmingham Bilim Müzesi ve hatta Dolmakalem Müzesi de sizleri bekliyor.

Doğa ve doğal yaşama meraklıysanız Birmingham Botanik Bahçelerini veya Birmingham Ulusal Deniz Yaşamı Merkezi’ni (National Sea Life Center) gezebilirsiniz.

Veya kömür taşımacılığı için yapılmış olan su kanallarında tura katılıp tarihi ticaret yolunu deneyimleyebilirsiniz.

Edebiyata meraklıysanız ve zamanınız da varsa buralara kadar gelmişken trenle bir saat güneye giderek Shakespeare’in evi Stratford-upon-Avon’u ziyaret edebilirsiniz.

Oxford – Orta İngiltere

Londra’ya trenle bir saat uzakta olduğu için Londra’ya gelmişken gidip bir görelim denilebilecek mesafededir.

Oxford denince akla gelen ilk şey üniversitedir. Geçmişi 11.yüzyıla dayanan Oxford Üniversitesi İngiltere’nin en eski üniversitesidir.

Şehir ayrıca İngiltere’nin 1683 yılında açılmış olan en eski halk müzesi Ashmolean Müzesi’ne de ev sahipliği yapar.

Tarihi doku böyle olunca Harry Potter’ın bazı sahnelerinin burada çekilmiş olması şaşırtıcı olmaz.

Bristol – Güneybatı İngiltere

Tarihi bir liman kenti olan Bristol’de balon festivalinden uçurtma festivaline kadar birçok festival yapılmaktadır. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile ziyaretçileri cezbetmektedir. Elbette Bristol’de birçok müzeleri ve parkları gezebilir ve sanatsal etkinliklere katılabilirsiniz.

Brighton – Güneybatı İngiltere

Deniz kenarında bir tatil şehri olan Brighton “Londra’nın plajı” olarak bilinir. Ama gideyim de deniz güneş kum bir tatil yapayım diye düşünürseniz çoğunlukla çok soğuk olan denize atladığınızda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Ünlü Brighton Rıhtımı, plajı, deniz manzarası ile bir tatil şehrinin sunduğu tüm güzellikleri sunar.

Brighton ayrıca bir festivaller şehridir. İngiltere’nin en büyük sanat festivalinden komedi festivaline kadar birçok festivale bu güzel şehirde katılabilirsiniz.

Cambridge – Doğu İngiltere

Bir diğer üniversite şehri Cambridge’dir. Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi bu şehirde olunca bir çok bilim müzesinin Cambridge şehrinde olması da doğaldır.

Şehirde üniversitenin yanı sıra Kings College, Trinity College gibi bir çok ünlü kolej bulunur. Turlara katılarak buraları gezebilirsiniz.

Newcastle and Gateshead – Kuzey İngiltere

Tyne nehrinin iki yakasına kurulmuş iki şehir: Newcastle ve Gateshead. Nehir üzerindeki yedi köprüyle birleşmiş iki şehir. Bunlardan bir tanesi ödül kazanmış olan Gateshead Millennium Bridge (Gateshead Binyıl Köprüsü). 

Tarihi kalıntılara meraklıysanız Roma kalıntısı olan Hadrian’s Wall’u da gezebilirsiniz. 

Leeds – Kuzey İngiltere

Leeds İngiltere’nin en önemli moda merkezlerinden biridir. Durum böyle olunca alışveriş kaçınılmaz.

İngiltere’nin üçüncü en büyük ve en hızlı büyüyen şehri olan Leeds ayrıca tarihi binaları, müzeleri, tiyatroları ve festivalleriyle de ziyaretçileri için çekici bir şehirdir.

You may also like...

1 Response

  1. 05/06/2020

    […] İngiltere‘nin başkenti Londra dünyanın en çok ziyaret edilen başkenti. Sarayları, ikonik binaları, kültür ve sanat hayatıyla turistler için tam bir cazibe merkezi. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir