Vergisiz Alışveriş : Yurtdışında yapılan alışverişlerde vergi iadesi almak

Vergisiz Alışveriş Nedir?

Tax free olarak da bilinen vergisiz alışveriş  ülkeye kısa süreli gelen turist vb ziyaretçilerin ülke içinde yaptıkları bazı alışverişlerde ödedikleri katma değer vergisini ülkeden çıkarken geri almalarıdır.

vergisiz-alışveriş-tax-free-damgası

Vergisiz Alışverişi Kimler Yapabilir?

  • Yurtdışındaki bir ülkeye turist olarak gidenler.
  • Yurtdışındaki bir ülkeye kısa süreli seyahatle gidenler. Örneğin iş gezisi, aile ziyareti.
  • Gidilen ülkede üç aydan daha kısa süre kalanlar.

Vergisiz Alışverişi Kimler Yapamaz?

  • Yurtdışındaki ülkede oturma izni olanlar.
  • Yurtdışındaki ülkede çalışma izni olanlar.
  • Gidilen ülkede üç aydan daha uzun süre kalanlar.
  • İnternet aracılığıyla yurtdışından herhangi bir şey satın alanlar.

Vergisiz Alışveriş Nereden Yapılabilir?

Hepsinde olmasa da birçok ülkede tax free uygulaması bulunmaktadır. Ancak bu uygulama yetkilendirilmiş şirketler aracılığı ile yürütülür. Yani ilgili ülke tarafından yetkilendirilmiş şirket ya da şirketler o ülkedeki mağazalar ile anlaşma yapar. Bu da sadece o mağazalardan alışveriş yaparsanız yurtdışı alışverişinizde vergi iadesi alabileceğiniz anlamına gelir. Anlaşmalı mağazalarda “tax free” ibaresini taşıyan işaretler görürseniz buradan yapacağınız alışverişten vergi iadesi alabilirsiniz demektir.

Ancak tax free anlaşması olan bir mağazadan yaptığınız tüm alışverişler için vergi iadesi alabilir misiniz? Hayır. Bunun için de bir minimum harcama tutarı var. Vergisiz alışveriş için gereken bu minimum harcama miktarı ülkeden ülkeye değişebiliyor.

Peki bu minimum harcama tutarını farklı farklı anlaşmalı mağazalardan yapsam toplamda minimum tutarı geçeceğim için yurda dönüşte vergi iadesi alabilir miyim diye sorarsak, bunun cevabı da hayır. Minimum harcama tutarının tek faturada yer alması gerekiyor.

Vergisiz Alışveriş Neleri Kapsar?

Yurtdışında yaptığınız alışverişlerden vergi iadesi alabilmeniz için temel şart satın aldığınız ürünleri geri dönerken valizinizde taşıyarak yanınızda götürmenizdir.

Bu sebeple valizinizde götürülemeyecek olan yeme içme, konaklama, tur, vb harcamalarınız vergisiz alışverişin kapsamı dışındadır.

Tax Free Alışveriş Nasıl Yapılır?

Buraya kadar tamam, bütün şartları sağladık. Peki tax free alışverişi nasıl yapacağız?

Tax free simgesini gördüğünüz bir mağazadan minimum tutarı geçen miktarda alışveriş yaparak ödeme için kasaya geldiniz. Öncelikle kasiyere tax free istediğinizi söylemeniz gerekiyor. Bunu ürünler kasadan geçmeye başlamadan önce söylemelisiniz.

Kasiyer tax free alışveriş için bir form dolduruyor. Bu forma sizin pasaport bilgileriniz de yazılıyor. Dolayısıyla kasiyere pasaportunuzu da vermeniz gerekiyor.

Tax free formu doldurulduktan sonra ödemenizi yapıp ürünlerinizi ve faturanızı alıyorsunuz. Bu üçlü, yani ürünler, fatura ve tax free formu daha sonraki işlemlerde gerekiyor.

Vergi İadesi Nasıl Alınır?

Vergi iadesi, vergisiz alışverişi yaptığınız mağazanın anlaşmalı olduğu yetkilendirilmiş şirket tarafından yapılır. Ancak bu ödeme öncesinde  tamamlanması gereken çok önemli bir aşama vardır. Gümrük onayı.

Gümrük Onayı

Geri dönüyorsunuz. Havaalanına geldiniz. Karayolu ya da deniz yoluyla çıkıyorsanız ilgili gümrük kapısına geldiniz. Öncelikle gümrük ofisine gitmeniz gerekiyor.

Gümrük ofisine aldığınız ürünleri, faturayı ve tax free formunu gösteriyorsunuz ve bunu onaylıyorlar. Vergi iadesini alabilmek için bu onay şart ve bu onayın tax free formunun alındığı tarihten sonraki üç ay içinde yapılması gerekiyor.

Para Ödemesi – Tax Free Ofisi

Gümrük onayınız tamamlandıktan sonra “tax free” ofisini ya  da “vat return” ofisini buluyorsunuz ve evraklarınızı teslim ediyorsunuz. Evraklar burada kalacağı için herhangi bir problem durumuna karşı bunların bir fotoğrafını almakta fayda var.

Paranızı bu ofisten nakit olarak alabilirsiniz ya da kredi kartınıza iade isteyebilirsiniz. Nakit aldığınızda ofis bir komisyon ücreti alıyor. Kredi kartına iade aldığınızda ise komisyon ödemiyorsunuz ancak paranız hesaba daha geç geçiyor.

Şimdi burada farklı uygulamalar da olabiliyor. Örneğin, tax free ofisi yerine bir tax free kutusu buluyorsunuz ve evraklarınızı bu kutuya bırakıyorsunuz. Ayrıca evraklarınızı posta ile de gönderebiliyorsunuz.

Ayrıca şehir içinde de tax free ofisleri bulunabiliyor. Dolayısıyla vergi geri ödeme işlemlerini gümrük onayından önce yaptırabiliyorsunuz. Ancak mutlaka ülkeden çıkarken gümrük onayını yaptırmanız gerekiyor. Yaptırmazsanız veya tax free formunun tarihinden sonraki üç ay içinde ülkeden çıkmazsanız o zaman ciddi bir ceza ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Vergi iadeleri yetkilendirilmiş kurumlar tarafından yapıldığı için farklı uygulamalar olabilir. Bu kurumlardan en yaygın ve birçok ülkede hizmet vereni Global Blue şirketidir. Global Blue’nun bu internet sayfasından gideceğiniz ülkeyi seçerek o ülkedeki vergisiz alışveriş şartları, katma değer vergi oranları, minimum alışveriş tutarı, vb detay bilgileri bulabilirsiniz. Aynı sayfada geri ödeme bilgileri, posta adresleri gibi bilgiler de mevcut.

Sizin alışveriş yaptığınız mağazanın anlaşmalı olduğu tax free şirketi başka bir şirket ise onun internet sitesine girerek gerekli detay bilgileri edinebilirsiniz.

Vergi İadesi İçin Havaalanında Ne Kadar Zaman gerekir?

Burada kritik konu şu. Bu gümrük ofisleri havaalanlarının uzak bir noktasında bulunabiliyor. Örneğin Esenboğa havaalanındaki gelen yolcu katında kara tarafında. Bundan sonra ödemenin alınacağı tax free ofisine gideceksiniz, ki bu da başka bir uzak noktada olabiliyor. Yine örneğin Esenboğa giden yolcu katında kara tarafında.

Havaalanının büyüklüğüne bağlı olarak bu ofisleri bulmak ve işlemlerinizi yaptırmak tahmininizden daha uzun zaman alabilir. Ayrıca bu ofislerde işlem yaptırmak üzere sizden önce gelmiş olanlar bir kuyruk oluşturmuş ta olabilir. Dolayısıyla uçağınızı kaçırmamak için havaalanına birkaç saat daha erken gitmeniz önemli.

Havaalanında işinizi kolaylaştırmak için gitmeden önce ilgili havaalanının internet sitesine girebilir ve “tax free” araması yapabilirsiniz. Böylece hem gümrük ofisinin hem de geri ödeme ofisinin yerlerini önceden öğrenir ve havaalanında arama ile zaman kaybetmezsiniz.

Tax free ile duty free alışveriş aynı şey mi?

Hayır. Tax free alışveriş yukarıda anlatıldığı gibi ülke içinde yapılan alışverişler. Bunların katma değer vergisini ödüyorsunuz. Ülkeden ayrılırken ödemiş olduğunuz vergiyi geri alıyorsunuz. Duty free yani gümrüksüz alışveriş ise havaalanlarında pasaport kontrolden geçtikten sonra yapılıyor. Yani ülkeden ayrıldıktan sonra yapıyorsunuz. Bu bölge herhangi bir ülkeye ait olmadığı için alışveriş sırasında katma değer vergisi de ödemiyorsunuz.

2 Responses

  1. Avatar Işık dedi ki:

    Çok yararlı ve keyifli bir yazı olmuş. Emeğinize ve kaleminize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir